Hodíme to Maďara

Epidemiolog Rastislav Maďar skončil v pracovní skupině ministra zdravotnictví. O svém rozhodnutí v pátek informoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Maďar nepopřel, že to byl on, kdo navrhl povinné nošení roušek v obchodech a restauracích, nicméně odmítl, že by prosazoval roušky ve společných prostorách škol. Epidemiolog svou rezignaci mimo jiné zdůvodnil i tím, že musel čelit zákeřným podpásovým útokům.

Maďar se dle svých slov čtvrtečního jednání s premiérem Babišem neúčastnil, nicméně uvedl, že toto jednání se uskutečnilo kvůli tomu, že byl Andrej Babiš naštvaný kvůli negativním reakcím na roušky. Toto vyjádření velmi nahrává spekulacím, že Andrej Babiš navrhovaným omezením v pondělí nevěnoval pozornost, resp. je nerozporoval. Obrat zřejmě nastal až po vyhlášení opatření, kdy si on a jeho poradci přečetli negativní reakce na internetu a sociálních sítích. A asi právě v tento okamžik Babiš začal hledat viníka.

Jako první to mediálně schytal Adam Vojtěch. Potom se našel pro Babiše vhodnější viník, a to Rastislav Maďar a jeho pracovní skupina. Ačkoliv to epidemiolog přímo neuvedl, dá se předpokládat, že podpásovými útoky na svou osobu myslel i mediální výpady premiéra.

Sluší se připomenout, že to není poprvé, kdy Andrej Babiš ve snaze očistit sebe, resp. loajálního ministra zdravotnictví, veřejně ukáže prstem na údajného viníka. Scénka, kdy premiér v přímém přenosu překvapeného ministra zdravotnictví donutil říct jméno konkrétní lékařky, která měla poskytnout mylnou informaci, již ostatně vstoupila do dějin.

V případě Rastislava Maďara, a předtím nebohé lékařky, Andrej Babiš předvedl (pokolikáté už?) chování naprosto nehodné premiéra – zcela nepřijatelným způsobem se zbavil zodpovědnosti. Zároveň prokázal, že když Pánbůh rozdával morálku, zbyla na něj poloviční porce.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak celou situaci vyhodnotí Adam Vojtěch, který už třetí den drží mediálního bobříka mlčení. Ministr zdravotnictví má v zásadě dvě možnosti, jak k vzniklé situaci přistoupit. Buď dál zůstane Babišovou ohebnou loutkou, nebo dokáže, že je člověkem z masa a kostí – tedy se zbytky soudnosti v těle – a stejně jako Maďar podá rezignaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..