Číslo na Andreje

Křeslo šéfa antimonopolního úřadu je po dnešním jednání vlády zase o něco více vratké. Sociální demokracie totiž avizovala, že je připravena připojit se k návrhu hnutí ANO na odvolání předsedy ÚOHS Rafaje. Pokud se vláda rozhodne návrh podat, odvolání Petra Rafaje bude v rukou prezidenta Miloše Zemana.

V demokraciích na západ od našich hranic by šéf klíčové státní instituce, který je vyšetřován policií, sám odstoupil. Ale jiný kraj, jiný mrav. Jak vidíme na případu Petra Rafaje, který se přes všechny skandály funkce drží zuby nehty, Česko má v určitých aspektech bohužel stále blíže k „divokému“ východu.

Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nemá dlouhodobě na své šéfy štěstí. Prakticky žádný z předsedů ÚOHS neměl pro výkon důležité funkce potřebnou erudici. Co naopak před svým jmenováním do funkce měli snad všichni předsedové antimonopolního úřadu, byla správná „stranická knížka“. Výjimkou není ani Petr Rafaj, který byl před před zvolením šéfem ÚOHS poslancem za ČSSD. V této souvislosti se sluší připomenout, že ÚOHS by měl být nezávislou institucí; předseda ÚOHS proto ze zákona nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí. Toto „dilema“ většina předsedů antimonopolního úřadu vyřešila jednoduše – členství ve své „mateřské“ straně si pozastavila, případně z ní vystoupila.

Jakkoliv je působení Petra Rafaje v pozici šéfa ÚOHS nepřijatelné, on sám je pouze produktem systému. Systému, který na klíčové a zároveň odpovědné posty ve státní správě, generuje nikoliv odborníky, ale lidi, jejichž hlavní devizou je loajalita. Loajalita k tomu, kdo je do lukrativní funkce dosadil.

Příkladem tohoto způsobu obsazování státních postů může být třeba Karel Havlíček. Někdejší předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR se stal ministrem průmyslu a obchodu. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že ministrem, do jehož portfolia patří především dostavba jaderné elektrárny Dukovany, nemá s energetikou hlubší zkušenost. Důvěra v Havlíčkovy schopnosti je ale i tak asi nezměrná, a tak na svá bedra bez většího uzardění přihodil i další rezort, a to ministerstvo dopravy.

Ale zpět k Rafajovi. Petru Rafajovi za necelý rok vyprší mandát. Pokud prezident vyslyší návrh vlády, mohl by Rafaj na postu předsedy ÚOHS skončit i dřív. Pozornost médií a veřejnosti by se do té doby měla soustředit nikoli na zdiskreditovaného Rafaje, jehož posledním zájmem je nyní ovlivňovat dění na ÚOHS v něčí prospěch, ale na to, kdo se stane novým šéfem této důležité instituce. Předsedu ÚOHS dle zákona jmenuje prezident na návrh vlády. Vlády, v jejímž čele stojí momentálně Andrej Babiš.

Andrej Babiš se v roce 2008 – tehdy ještě jako šéf holdingu Agrofert – setkal v pražském autocentru s tehdejším předsedou antimonopolního úřadu Martinem Pecinou. Bylo to v době, kdy antimonopolní úřad posuzoval kauzu společnosti První žatecká, kterou měl převzít právě koncern Agrofert. V poměrně v nedávné době se se současným šéfem ÚOHS Rafajem v záležitosti mýtného tendru setkal pro změnu Jaroslav Fatýnek – nyní druhý muž hnutí ANO.

Výsledkem současného stavu, kdy předsedu ÚOHS fakticky určuje vláda, tak může být i to, že novým šéfem antimonopolního úřadu se stane osoba, která se už nebude muset neoficiálně setkávat s lidmi blízkými vládě. Nikoliv snad proto, že by byla nezávislá, ale proto, že bude mít to správné telefonní číslo. Číslo na Andreje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..