Dámy a pánové, přichází Donald Trump

Donald Trump ve Washingtonu složil slavnostní prezidentský slib a stal se novým prezidentem Spojených států amerických. Světová média o inaguračnímu ceremoniálu informovala celkem obsáhle. Některá média – Českou televizi nevyjímaje – celou slavnostní událost dokonce přenášela v přímém přenosu.

Zhodnocení inaguračního projevu nastupujícího prezidenta Spojených států rád přenechám jiným. Mou pozornost totiž získaly momentky z ostře sledovaného ceremoniálu. Okamžiky tak, jak je zvěčnili přítomní fotografové.

Co se týká „prominentních“ hostů, na fotkách víceméně dominují úsměvy. Těžko soudit, nakolik upřímné či strojené – nepochybně však oceněníhodné. Zdokumentovanými výjimkami jsou Michelle Obamová a Hillary Clintonová. Zatímco odcházející první dáma svým kyselým výrazem zřejmě chtěla dát veřejně najevo, co si o nástupci Baracka Obamy myslí, neúspěšná kandidátka na prezidentský post Hillary Clintonová jinak příkladný „americký“ úsměv neuhlídala pouze v jediném okamžiku. Konkrétně v momentě, kdy se její manžel Bill Clinton až příliš soustředěně zadíval směrem, kde se nacházela atraktivní dcera nově zvoleného prezidenta – Ivanka Trump.

Při vší úctě k oběma dámám (a fotografům, kteří je zvečnili), ponechme jejich fotografie nyní stranou. Na inaguračním ceremoniálu totiž byla pořízena i jiná fotografie. Fotka, která po mém soudu všechny ostatní zastínila (Angličtina má pro podobnou situaci výstižnější výraz – „steal the show“).

Na fotografii je zachycen Donald Trump, jemuž se právě otevírají prosklené dveře Kapitolu – poslední překážka na jeho cestě k inaguračnímu ceremoniálu. Ve výrazu tváře nastupujícího 45. prezidenta Spojených států amerických je všechno. Odhodlání, napětí a dost možná i obavy.

Zatímco fotografie nastupujícího prezidenta zřejmě (zcela oprávněně) posbírá nejvyšší ocenění v prestižních soutěžích Press Photo již tento rok, na opravdu objektivní zhodnocení Donalda Johna Trumpa si zřejmě budeme muset počkat čtyři roky. Tehdy totiž vyprší jeho prezidentský mandát.

Trumpovu fotku naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..