Babišův polibek smrti

Volby do krajských zastupitelstev skončily. Definitivní vítězové krajských voleb budou jistí až po sestavení koalic. Poražení jsou však známi už teď – po sečtení a vyhlášení výsledků.

Česká strana sociálně demokratická v porovnání s krajskými volbami v roce 2016 ztratila přes 77 % mandátů. Komunisté jsou na tom ještě mnohem hůř – v krajských zastupitelstvech přišli téměř o 85 % křesel.

Příčin drtivé porážky české levice v krajských volbách je jistě víc. Jedním z hlavních důvodů je ale nepochybně spolupráce s hnutím ANO na celostátní úrovni. Do náruče Andreje Babiše padly obě strany po zpackaných sněmovních volbách v roce 2017 s vidinou lukrativních postů a snad i světlejších zítřků. Zatímco prebendy byly úspěšně získány, místo volebního úspěchu se dostavují jen porážky.

V míře vrchovaté se tak naplnily prognózy těch, kteří říkali, že daň z vládnutí dopadne na menší politické partnery, zatímco Andrej Babiš a jeho hnutí z něj opět vyváznou bez výraznějších šrámů.

Voliči kdysi silným sociálním demokratům a komunistům v krajských volbách nadělili jen necelých 5 % hlasů (celkem necelých 10 %) a poslali je tak do politické hibernace. Oběma stranám však může být ještě mnohem hůř.

Za rok se budou konat parlamentní volby a tam pro ně nepřekročení 5% hranice bude znamenat jediné. Opuštění Poslanecké sněmovny. Pokud se do té doby nestane něco mimořádného – čemuž zatím vůbec nic nenasvědčuje – pošle obě strany spolupráce s Andrejem Babišem nikoliv do hibernace, ale rovnou do stavu politické smrti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..