Zlatá rybka jménem Sure Bet aneb Sázka na jistotu

Zná to každý, kdo sází. Vsadíte vítěze utkání při kurzu 1,10 či menším. Zisk 10 či méně procent z vsazené částky se zdá být téměř jistý. Jenže ouha, v zápase nastává obrat a vámi zvolený tým prohrává. Vložený vklad končí v nenávratnu, resp. na účtu příslušné sázkové kanceláře. Pocitu frustrace z prohrané sázky lze přitom zamezit. Ptáte se jak? Jednoduše tím, že riziko prohry snížíme na nulu.

Tento článek bude o královské sázkové disciplíně zvané surebet neboli sázce na jistotu.

Jak fungují kurzové sázky?

Nejprve stručně, jak fungují kurzové sázky. Pro zjednodušení použijeme jako příklad tenisový zápas se dvěma možnými výsledky. A to výhra nebo prohra.

Proti sobě hrají dva tenisté – říkejme jim třeba Jan Tenisák a Petr Raketa. Vzhledem k tomu, že jsou oba dva tenisté vcelku vyrovnaní, sázková kancelář nepovažuje žádného z nich za vyloženého favorita. Na vítězství každého z tenistů tak vypsala stejný kurz.

Kurz na výhru Jana Tenisáka je 1,85. Kurz na výhru Petra Rakety je rovněž 1,85. Pokud vsadíte na výhru jednoho z tenistů částku 100,-Kč, získáváte v případě jeho vítězství výhru 185,-Kč. Pokud vsadíte například na výhru Jana Tenisáka a tento tenista vyhraje, zhodnotíte vsazenou částku (100,-Kč) o 85 %. V případě stejné sázky (100,-Kč) na Petra Raketu o vklad ve výši 100,-Kč v důsledku jeho prohry pochopitelně přicházíte.

Výhra Jana Tenisáka – pohled sázejícího

Sázka na J. Tenisáka

kurz 1.85

sázka 100,-

výhra 185,-

nebo

Sázka na P. Raketu

kurz 1.85

sázka 100,-

výhra 0,-

Ptáte se proč sázková kancelář vypisuje na papírově vyrovnaný zápas mezi Janem Tenisákem a Petrem Raketou kurz 1,85? Pravděpodobnost výhry každého z tenistů je přece 50 %, tedy přesně poloviční. Kurz na výhru každého z tenistů by tedy neměl být 1,85 (zhodnocení 85 %), ale 2 (zhodnocení 100 %).

Ano, to je zcela správná úvaha. Úvaha, která by platila v ideálním světě. Vzhledem k tomu, že svět není ideální a vzhledem k tomu, že sázkové kanceláře nejsou neziskové organizace, je nutné na každé vyhrané sázce generovat zisk. Tento zisk/marže sázkové kanceláře by v našem případě výherní sázky na Jana Tenisáka a proherní sázky na Petra Raketu činí 15 Kč (velmi zjednodušeně řečeno rozdíl mezi kurzem 2 a 1,85).

Výhra Jana Tenisáka – pohled sázkové kanceláře

Sázka na J. Tenisáka

kurz 1.85

sázka 100,-

vyplaceno sázejícímu 185,- (100,- původní vklad + zisk sázejícího 85,-)

a

Sázka na P. Raketu

kurz 1.85

sázka 100,-

sázející „odevzdal“ sázkové kanceláři 100,-

celkový zisk sázkové kanceláře 15,-

Pokud by sázková kancelář vypsala „ideální“ kurz 2 na každého z tenistů, nejen že by nerealizovala žádný zisk, ale zároveň by sázejícímu teoreticky umožnila vsadit oba dva možné výsledky. Sázející, který by při tomto kurzu vsadil 100,-Kč na výhru Jana Tenisáka a současně při stejném kurzu 100,-Kč na výhru Petra Rakety by dostal svůj celkový vklad (200,-Kč) zpět v každém případě. To znamená jak v případě výhry Jana Tenisáka (výhra 200,-Kč), tak v případě vítězství Petra Rakety (výhra 200,-Kč). Riziko prohry by se v tomto konkrétním případě rovnalo nule.

Je tedy celkem logické, že kurz 2 na možnost A (výhra Jana Tenisáka) a současně kurz 2 na možnost B (výhra Jana Rakety) žádná sázková kancelář nevypíše. Nejenže by se připravila o zisk, ale zároveň by díky nulové možnosti prohry v podstatě popřela princip hazardní hry, definovaný v zákonu o hazardních hrách.

Jak fungují sázky na jistotu – surebets?

Naštěstí pro nás sázející neexistuje jen jedna sázková kancelář. V dnešním světě live sázek a dynamicky se měnících kurzů je pro sázkové kanceláře poměrně komplikované zajistit, aby všechny vypsané kurzy stoprocentně odpovídaly kurzům vypsaným ostatními sázkovými kancelářemi. A právě tady se otevírá úzký prostor pro sázku na jistotu – na všechny možné výsledky utkání, tedy surebet.

Zpátky k našemu modelovému příkladu – tenisovému zápasu Jana Tenisáka a Petra Rakety. Sázková kancelář XX vypsala na výhru Jana Tenisáka kurz 2,2. Ve stejné době sázková kancelář ZZ vypsala kurz na výhru Petra Rakety 2,4. Ideální šance pro sázku na Jana Tenisáka a současně i na Petra Raketu. Ideální šance pro surebet.

Řekněme, že u sázkové kanceláře XX vsadíme při kurzu 2,2 na výhru Jana Tenisáku 100,-Kč. Stejnou částku (100,-Kč) vsadíme u sázkové kanceláře ZZ na výhru Petra Rakety, a to při kurzu 2,4. Naše celkové náklady (celkový vklad) činí 200,-Kč (100 + 100,-Kč). V případě výhry Jana Tenisáka (a tedy prohry Petra Rakety) inkasujeme od sázkové kanceláře XX částku 220,-Kč. Náš zisk tak činí 20,-Kč (zisk = celková vyhraná částka – celkové náklady, tj. 220 – 200,-Kč). V případě výhry Petra Rakety (a tedy prohry Jana Tenisáka) inkasujeme od sázkové kanceláře ZZ částku 240,-Kč. Náš zisk tak činí 40,-Kč (zisk = celková vyhraná částka – celkové náklady, tj. 240 – 200,-Kč).

Výhra Jana Tenisáka – surebet

Sázka na J. Tenisáka

kurz 2,2

sázka 100,-

výhra 220,-

a

Sázka na P. Raketu

kurz 2,4

sázka 100,-

výhra 240,-

Jak zjistím, že vypsaná výše kurzů umožňuje surebet?

Pro výše uvedený modelový případ byly pro snazší pochopitelnost zvoleny kurzy přesahující kurz 2. V praxi lze surebet samozřejmě dosáhnout i kombinací řady jiných kurzů. Pokud se sázkami na jistotu zabýváte dlouhodobě, kombinaci dvou ziskových kurzů zpravidla poznáte. Podstatou sázky na jistotu je, aby celková marže z vypsané události byla pro nás kladná a pro sázkové kanceláře tedy záporná. Ke zjištění, zda jsou kurzy ziskové pro sázejícího nebo sázkovou kancelář existuje jednoduchý výpočet. Jedničku podělíme kurzem. Toto uděláme pro každý z jednotlivých vypsaných kurzů. Takto získané koeficienty sečteme. Pokud je výsledný součet menší než jedna, jedná se o surebet.

Na našem případu to můžeme ilustrovat takto:

Výhra J. Tenisáka

kurz 2,2

a

Výhra P. Rakety

kurz 2,4

Výpočet je tedy následující:

(1 ÷ 2,2) + (1 ÷ 2,4) = 0,87 < 1

Náš zisk = 1 – 0,87

Já osobně pro kalkulace surebetu používám kalkulačky zpracované v programu excel. Nicméně na internetu je k dispozici celá řada surebet kalkulátorů, kde postačí zadat proti sobě jdoucí kurzy a vsazenou částku. Jeden z nich najdete zde https://checkbestodds.com/surebets/calculator.

Hodně štěstí v lovení zlatých rybek jménem surebet přeje

Primitive.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..