Šmarda v Opeře

Premiér Andrej Babiš dál pokračuje v ostřelování nominanta ČSSD na post ministra kultury. Michal Šmarda je podle Babiše nekompetentní a Babiš si nedokáže představit, že by Šmardu představoval ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři nebo v Národní galerii francouzskému prezidentovi Macronovi.

Je pikantní, že si premiér ze všech vlastností, které Michal Šmarda má vybral právě jeho (ne)kompetentnost. Právě odbornost je totiž vlastnost, kterou Babiš u ministrů nominovaných za hnutí ANO, staví až příliš často na samý chvost preferovaných předpokladů. Nominace Richarda Brabce na resort životního prostředí nebo třeba Karly Šlechtové na post ministryně obrany ukazují, že znalost oboru nepovažuje Babiš pro výkon funkce ministra za nutnou.

Nebohý Šmarda se – dílem série špatných kroků sociální demokracie a dílem mediální mašinérie – stal symbolem současné vládní krize. Přitom nejde vůbec o Šmardu. Teď jde o to, s kým bude Andrej Babiš dál vládnout. Zda to bude stále ČSSD, nebo Miloš Zeman a další zájemci o moc.

Zatím to vypadá, že by Babiš Šmardu – a s ním i celou ČSSD – nejraději hodil přes palubu. Je ale otázkou, zda nás kromě nového vládního uspořádání nečeká i změna na premiérském postu. Andrej Babiš totiž bude v nejbližší době čelit velké nepříjemnosti – vyšetřování možného střetu zájmů ze strany Evropské komise.

Babiš se nikdy netajil tím, že jeho angažmá v politice bylo do jisté míry vynucené tím, že nenašel nikoho vhodnějšího pro vedení svého hnutí. Hnutí ANO je již ve druhé vládě a situace je odlišná. Andrej Babiš má nyní k dispozici několik osob, které by ho mohly v čele hnutí i na postu premiéra nahradit. Jedná se o lidi, kteří Babišovi prokázali loajalitu a zároveň jsou u veřejnosti populární.

Vývoj posledních dnů ukazuje, že příštím ministrem kultury nebude sociálně-demokratický kandidát Michal Šmarda. Ať už však ministrem kultury bude kdokoliv, je dost dobře možné, že ho z pozice premiéra bude ve Vídeňské státní opeře představovat někdo jiný než Andrej Babiš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..