Notičky pro strýčka Rafaje aneb Kozel zahradníkem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj by měl rezignovat na svou funkci, pokud by byl obviněn v rámci vyšetřování tendru na mýtné. Toto dnes prohlásil v televizi Prima premiér Andrej Babiš.

Pokud se někomu náhodou zdálo, že kauza mýtného tendru v poslední době uvízla ve slepé uličce, Andrej Babiš ho výrazně vyvedl z omylu. Jeho současný výrok určený šéfovi antimonopolního úřadu je přitom již druhým výbušným vyjádřením na adresu aktéra kauzy možného ovlivnění veřejné zakázky na mýto.

Tím prvním zaznamenáníhodným vyjádřením je Babišův výrok na adresu Jaroslava Faltýnka, který se měl s Petrem Rafajem sejít a diskutovat záležitost mýtného tendru. Babiš totiž v rozhovoru pro Novinky.cz před týdnem prohlásil, že se Faltýnek s Rafajem neměli setkávat hotelu, neboť to prý určitě není dobré místo.

Co je dobré místo pro setkání Faltýnka a šéfa antimonopolního úřadu ovšem premiér neupřesnil. Možná se sluší Andreji Babišovi připomenout, že jedna „slavná“ schůzka šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mimo sídlo této instituce již proběhla. Psal se rok 2008 a tehdejší předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina byl natočen při schůzce v jednom pražském autocentru. Mužem, který s Pecinou tenkrát jednal, byl šéf holdingu Agrofert Andrej Babiš. V kontextu současné kauzy mýtného tendru je vhodné poznamenat, že schůzka Babiš – Pecina se odehrála v době, kdy antimonopolní úřad posuzoval kauzu společnosti První žatecká, kterou měl převzít koncern Agrofert.

To, že je to právě Andrej Babiš, kdo nyní Faltýnkovi uděluje rady, kde se měl či neměl s Rafajem setkat, lze proto těžko označit jinak, než jako přikládání polínek do ohně. Svým dnešním výrokem na adresu šéfa antimonopolního úřadu ovšem Babiš odložil pomyslná polínka a místo nich do ohně přilil olej. A to rovnou měrou vrchovatou.

Aby bylo jasno. Výzvy k rezignaci šéfa antimonopolního úřadu jsou po všem, co se stalo, jistě na místě. Rafaj by tak měl učinit sám a nečekat na případné vznesení obvinění.

Ale to, aby Rafaje v případě obvinění k rezignaci vyzýval někdo, kdo sám čelí trestnímu stíhání, to je možné jen v České republice. A je snad i příznačné, že tento trestně stíhaný „mravokárce“ je jejím premiérem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..