Když jsi hejtman – hrdina, řídí celá rodina

Používáte služební vůz? A dokážete si představit, že by vám zaměstnavatel dal k dispozici další vozidlo? Auto, které by mohli volně využívat vaši příbuzní? Pokud je pro vás tato situace nemyslitelná, zřejmě nepracujete jako hejtman Středočeského kraje.

Středočeský kraj včera zveřejnil smlouvu, na jejímž základě manžel hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové užíval vozidlo značky Škoda vlastněné středočeským krajem. Dohoda obsahuje pasáž, která umožňuje zapůjčení přiděleného vozidla rodinným příslušníkům. Těžko říci, koho všeho autoři smlouvy považovali za rodinného příslušníka. Je to manžel, potomek nebo rodič hejtmanky? Nebo je definice rodinného příslušníka širší a vozidlo tak mohla používat například babička na nákupy?

Je smutné, když mladý muž – manžel hejtmanky – není schopen či ochoten dojít pěšky dva kilometry do práce. Ještě smutnější je, že (pravděpodobně) nepovažuje nic divného na tom, že užíval veřejný majetek pro soukromé účely. Asi nejsmutnější je to, jak celou záležitost zřejmě vnímá hejtmanka Pokorná Jermanová.

Ač ona sama to veřejně přímo neřekla, z toho, co zaznělo ve veřejném vystoupení jejího manžela lze vyčíst mnohé. Vozidlo bylo užíváno na základě smlouvy a příslušné náklady spojené s jeho užíváním byly kraji uhrazeny. Tečka. Ani slovo o odpovědnosti, nedejbože omluvě. Problém neexistuje. Je to mediální kampaň. Účelovka.

Buďme vděčni novinářům, kteří tuto a další podobné kauzy zveřejňují. Buďme vděčni lidem, kteří podobné praktiky veřejně odsoudí. Pokud se tito lidé nebudou chovat tak, jak se chovají, stane se novodobé papalášství normou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..