Ta lidská svoboda

V souvislosti s třemi českými vojáky padlými v Afghánistánu se v českém veřejném prostoru rozpoutala mála válka. Část národa je přesvědčena, že naši vojáci v Afghánistánu jsou hrdinové. Druhá část tvrdí, že se jedná o žoldáky. Přestože o tom, jak správně nazvat vojáky plnící úkoly v zahraničních misích v českém národu evidentně nepanuje shoda, jedno se zdá být jisté. Naši vojáci padli do léčky.

Náklady na afghánskou misi mají vzestupnou tendenci. Afghánské dobrodružství nás všechny aktuálně vyjde na více než miliardu korun ročně. Moderní historie přitom prokázala že dlouhodobé vojenské operace na cizím území jsou ze své podstaty předurčeny k neúspěchu. A tak to vypadá, že nejen padlí vojáci – to my všichni jsme padli do léčky.

Kontroverzní píseň Jaroslava Hutky „Miloš a Zubatá“ spatřila světlo světa před více než týdnem. Autor písně pojednávající o smrti prezidenta Miloše Zemana si za tu dobu vysloužil velké množství nesouhlasných reakcí, ale pouze jednu reakci z Hradu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček Hutkovi prostřednictvím serveru ParlamentníListy.cz vzkázal, že si písní podepsal vlastní ortel smrti. Ovčáček to odůvodnil tím, že pokud někdo přeje někomu něco zlého, stane se to přímo jemu. Žádná tradiční slova o dobrém prezidentově zdravotním stavu nebo o lidském odpadu. Žádné vyhrožování trestními oznámeními či žalobami. Ovčáček jednasedmdesátiletému Hutkovi prostě vzkázal, že taky umře. Nezvykle mírnou hradní reakci je možné vyložit více způsoby. Například tím, že Jiří Ovčáček a hradní právní ansámbl mají dovolenou, nebo třeba tím, že se v okolí Pražského hradu skutečně pohybuje zubatá dáma s kosou.

Nejen dryáčník Hutka, ale i spousta kavárenských povalečů, jistě zaměřili svou senzachtivou pozornost na zatím poslední prezidentovu zahraniční cestu. Pečlivě zrežírovaná cesta na Slovensko však novinářům – na rozdíl od nedávného summitu NATO v Bruselu – nedala příliš mnoho šancí zachytit prezidenta v nedůstojné pozici. Cesta vlakem a autem probíhala v sedě. Čas, kdy český prezident šel nebo stál na místě byl redukován na nezbytné minimum. Hlavními „kritickými“ momenty tak byly nastupování do vlaku a vystupování z auta. Zatímco nastupování prezidenta do vlaku bylo kamerami zaznamenáno, u vystupování z auta to tak docela neplatí. Tedy alespoň v případě iDNES TV. Videozáznam pořízený internetovou televizí spadající do svěřenského fondu premiéra Babiše inkriminovanou pasáž neobsahuje. Okamžik vystupování prezidenta z auta je z jinak nepřerušeného záznamu totiž vystřižen. Ano, čtete správně – vystřižen.

Vítejte v Česku. V zemi, která ve jménu svobody posílá své vojáky do jiných zemí. V zemi, kde se prostě plní přání velkého šéfa. Vyřčená i ta nevyřčená.

Krásné léto!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..