Jako skála

Předseda vlády Andrej Babiš se před hlasováním od důvěře vládě nechal unést a nazval Miroslava Kalouska „Zlodějem, zlodějským“. Možná Andreji Babišovi v afektu úplně nedošlo, že Miroslav Kalousek je v posledních letech pouze jedním z poslanců strany, jejímž hlavním cílem se stalo vůbec překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup Sněmovny. Uvážíme-li navíc, že silné obvinění zaznělo z úst předsedy vlády, který ještě v nedávné době stál v čele mnohamiliardového obchodního konglomerátu, jehož zisky do značné míry souvisí se stavem našich peněženek, a který momentálně čelí trestnímu stíhání kvůli podezření z neoprávněného čerpání dotací, dostává celý příběh silný nádech frašky.

Celý svět obletěly záběry Jean-Claude Junckera pohybujícího značně vrávoravou chůzí na Summitu NATO. Stabilita předsedy Evropské komise byla natolik rozkolísaná, že ho museli podpírat okolostojící státníci. Za celou nepříjemnost údajně mohou Junckerovi dlouhodobé zdravotní potíže. Státnické zdravotní potíže v Česku dobře známe. Zvláštní shodou okolností se vrávorající Juncker jako první pozdravil právě s českým prezidentem. Tím českým prezidentem, který při chůzi hledal podporu svých bodyguardů krátce před Junckerem a který byl na summitu fotografy zvěčněn v pozici zcela nedůstojné hlavy státu. Při příštích setkáních na nejvyšší úrovni by asi bylo nejlepší, kdyby byl předsedovi Evropské komise a českému prezidentovi vyhrazen zvláštní salonek, kam nebudou mít přístup média a kde budou mít možnost – třeba u sklenky něčeho dobrého – v klidu probrat své zdravotní trable. Ušetřili by tím ostudu, která vzniká Evropě i České republice.

Bývalý statutární místopředseda ČSSD a exministr vnitra Milan Chovanec se rozhodl nehlasovat pro důvěru vládě ANO a ČSSD. Jednalo by se jistě o odvážný a zásadový čin. Pokud by ovšem nepřišel ze strany Milana Chovance, který ještě nedávno prohlašoval, že pokud v referendu členové sociální demokracie odsouhlasí vstup do vlády, tak vládu podpoří.

Dalším poslancem, který neplánovaně nepodpořil vládu ANO a ČSSD byl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Ondráček sdělil výkonnému výboru ústředního výboru strany důvody, proč se hlasování o vyslovení důvěry vládě neúčastnil. Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání Ondráčkovy důvody neupřesnil, nicméně novinářům sdělil, že Ondráček vše vysvětlil a zůstává tak členem VV ústředního výboru strany. Ještě pár hodin předtím přitom Filip Ondráčkovi nekompromisně doporučoval, aby v důsledku svého činu zvážil své působení v nejvyšším orgánu strany. Předseda KSČM tak, stejně jako Milan Chovanec, prokázal, že jeho názory nejsou zrovna pevné jako skála (psáno s malým „s“).

Vojtěch Filip vůbec neměl klidný týden. Kromě nezbedného Ondráčka zvýšil předsedovi KSČM krevní tlak i ministr dopravy Dan Ťok. Ťok odvolal pět členů dozorčí rady Českých drah s tím, že dozorčí radu chtěl obměnit už dříve, ale čekal na vyslovení důvěry vládě. Ťokův krok Vojtěcha Filipa naštval do té míry, že uvedl, že bude tlačit na odchod ministra z funkce. Nechme se překvapit, zda Filipův „tlak“ vyústí v odchod ministra dopravy nebo to dopadne stejně jako se Zdeňkem Ondráčkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..