Čekání na Macrona

Další volební průzkum potvrzuje nezájem voličů o Českou stranu sociálně demokratickou. Podle červnového volebního modelu agentury STEM by ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny získala jen 11,4 procenta hlasů. Výsledky průzkumu byly zveřejněny krátce poté, co hnutí Republika v pohybu (REM) Emmanuela Macrona získalo ve francouzských parlamentních volbách úctyhodných 53 procent hlasů.

Rezignace Bohuslava Sobotky na post předsedy a ustanovení Lubomíra Zaorálka volebním lídrem ukazují, že ČSSD si plně uvědomuje vážnost současné situace. Zvolené řešení může dávat smysl z krátkodobého hlediska. Lubomír Zaorálek skutečně může přinést volební hlasy; lépe řečeno zastavit propad volebních preferencí. Co však duo Sobotka – Zaorálek, spolu s třetím do party – Milanem Chovancem, ČSSD zřejmě nezajistí, je dlouhodobá perspektiva. Perspektiva, že sociální demokracie znovu najde a uhájí důstojné místo na české politické scéně.

Stejný průzkum, který sociální demokracii předpověděl 11,4 %, přisoudil hnutí ANO 32,8 procenta hlasů. ČSSD tedy podle průzkumu připadá téměř třikrát méně hlasů než jejímu stávajícímu koaličnímu partnerovi a zároveň největšímu soupeři. Ať už volby do Poslanecké sněmovny dopadnou jakkoliv, ČSSD si bude muset zodpovědět následující kruciální otázky.

Co se stane, když se na české politické scéně místo nevrlého Andreje Babiše, z jehož podnikatelsko-politické skříně vypadávají kostlivci jako na běžícím pásu, objeví někdo mladý, pozitivní, energický a navíc nezatížený minulostí? Kolik strana nebo hnutí vedené takovým „českým Macronem“ dokáže oslovit voličů? Může Česká strana sociálně demokratická takové politické síle účinně čelit?

Krátce po svém zvolení navštívil novopečený francouzský prezident utkání francouzského fotbalového poháru. Před začátkem zápasu Emmanuel Macron každému účastníkovi mače (náhradníky nevyjímaje) podal ruku a věnoval mu alespoň jednu větu. V tváři každého z hráčů se zračil úsměv ne nepodobný tomu na tváři prezidenta.

Pokud zůstaneme u zeleného pažitu, představitelé současné ČSSD ze všeho nejvíce připomínají fotbalový tým. Tým, který hraje v prakticky nezměněné sestavě již dlouhou dobu. Mužstvo sice do písmene plní taktické pokyny a občas má i výsledky. Diváky však netáhne. Díky rostoucímu věkovému průměru mužstva a absenci nových dravých hráčů totiž hra postrádá atraktivitu.

K tomu, aby špičkový fotbalový tým mohl atakovat, a případně udržet, přední příčky tabulky, je nutno, aby průběžně obměňoval a posiloval hráčský kádr. Současná ČSSD není něčeho takového schopna. Nedovolují to mechanismy, na jejichž základě funguje. Pokud by se v ČSSD objevila osobnost typu Emmanuela Macrona (byl členem francouzských socialistů), neměla by šanci uspět. Jakákoliv, byť jen hypoteticky volitelná pozice na kandidátkách, je díky stávajícímu vnitrostranickému systému předurčena úzké skupině lidí. Je na pováženou, do jaké míry ve straně, která se v názvu pyšní přídomkem demokratická, skutečná demokracie absentuje.

Česká strana sociálně demokratická má před sebou dlouhou cestu. Na této cestě jí nezbývá než doufat, že nenarazí na nového – pro veřejnost atraktivního – soupeře. Je evidentní, že by z tohoto střetu nevyšla vítězně.


Autor je členem ČSSD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..