Malý krok pro RRTV, velký pro diváka ČT

Česká televize podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) porušila zákon. Mělo se tak stát ve speciálu Americká volební noc na ČT24, který podle radních obsahoval nevyvážené a neobjektivní zpravodajství.

RRTV ve své tiskové zprávě uvedla, že docházelo k nadržování jedné straně, zejména soustavnou a zcela jednostrannou kritikou jen jednoho z kandidátů na amerického prezidenta. Nikoho asi nepřekvapí, že oním kritizovaným kandidátem byl podle RRTV Donald Trump, a onou preferovanou stranou Hillary Clinton.

RRTV konkrétně poukázala na verbální spojování potenciálního vítězství Trumpa s pocitem ohrožení, interpretaci jeho vítězství jako negativního jevu, a to jednak za použití emočně zabarvených výrazů odkazujících na živelné pohromy, nebo účelovým řazením informací.

RRTV uhodila hřebíček na hlavičku. Česká televize o amerických prezidenstkých volbách neinformavala objektivně.

V pokračující koncentraci mediálního prostředí zůstávají poslední výspy, kde člověk může hledat vyvážené a objektivní zpravodajství. Těmito ostrůvky jsou veřejnoprávní média. Zatímco v domácím zpravodajství se České televizi za naše peníze relativně daří poskytovat objektivní servis, v zahraniční žurnalistice delší dobu výrazně pokulhává.

Nejsou to totiž jen americké prezidentské volby, kde ČT zpravodajsky neobstála. Týká se to i informování o Číně, Rusku nebo Sýrii, z něhož nevyváženost přímo čiší.

Verdikt RRTV je proto třeba brát jako první a z pohledu diváka velmi důležitý signál. Signál, že veřejnoprávní média musí dodržovat jisté standardy i co se zahraničního zpravodajství týká. Škoda jen, že ČT není natolik profesionální, aby se bez podobných signálů obešla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..