Léčba dalajlámou

Budou to čtyři dny, co usměvavý stařík v typickém červenooranžovém rouchu fyzicky opustil hranice České republiky. Po duchovní stránce tu však 14. dalajláma stále zůstává s námi.

Vše odstartovalo ne zcela domyšlené prohlášení nejvyšších ústavních činitelů, kterým se veřejně distancovali od návštěvy dalajlámy v Česku a které dopadá na jeho signatáře více, než si kdy dokázali představit. Situace pro ČSSD (jejíž čelní členové prohlášení podepsali) dokonce zašla tak daleko, že se strana nyní musí veřejně bránit absurdním nařčením o propojení stranické pokladny s penězi pocházejícími z čínských kapes. Situace jistě nezáviděníhodná, nicméně (mediálně) řešitelná.

Poněkud jiná situace je v táboře prezidenta Miloše Zemana. Mediální sněhová koule řítící se z Pražského hradu již nabyla takových rozměrů, že by ji nezastavila ani armáda novinářů z Babišova mediálního impéria.

Už jsme si mohli zvyknout, že uvádění nejrůznějších polopravd či dokonce nepravd není českému prezidentovi a jeho okolí cizí. Vydírání tu však ještě nebylo. Alespoň ne vydírání, jehož (nepřímou) obětí je všude jinde oceňovaný starý muž, který si prošel peklem holokaustu. Ano, řeč je o požadavku prezidenta na ministra kultury Daniela Hermana týkajícího se zrušení schůzky s dalajlámou výměnou za udělení státního vyznamenání Hermanovu strýci Jiřímu Bradymu.

Ať už nazveme „výměnný obchod“ – jehož iniciátorem měl být Miloš Zeman – jakkoliv, jedno se zdá být jisté. Pomyslné morální dno, od něhož se současný český prezident může odrazit, je zase o dobrých pár čísel níž. A nic na tom nezmění ani výmluvy a báchorky, které slyšíme (a jistě ještě uslyšíme) z úst Jiřího Ovčáčka nebo Jindřicha Forejta.

Signatáři prohlášení z řad představitelů ČSSD mají prostor pro přiznání chyby a zjednání nápravy. ČSSD má do příštích Sněmovních voleb dostatek času na to, aby prokázala, že je sebevědomou moderní stranou, která nemá potřebu komukoliv „poklonkovat“.

V případě Miloše Zemana a jeho hradní partičky je na jakoukoliv sebereflexi, neřkuli nápravu, evidentně příliš pozdě. Snad si to konečně uvědomí i široká česká veřejnost. Ta veřejnost, která bude rozhodovat o příštím českém prezidentovi.

Děkujeme, dalajlámo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..