Průběžné výsledky voleb na Seznamu? Spojení s Brnem není jednoduché.

ČT 24 je jasnou volbou pro každého, kdo má zájem sledovat průběžné výsledky voleb do krajských zastupitelstev a Senátu. I když je volební servis poskytovaný zpravodajským kanálem veřejnoprávní televize tradičně na vysoké profesionální úrovni, má jednu nevýhodu – je poskytován takzvaným tradičním médiem.

Ať se (jakákoliv) televize snaží sebevíc, není v jejích současných možnostech nabídnout konzumentovi obsahu takovou míru interakce, kterou nabízí internetová média. Dálkovým ovladačem televize si (stále ještě) nenavolíme konkrétní kraj či senátní obvod, abychom výsledky, které nás zajímají, mohli sledovat v „reálném čase“, resp. s minimálním časovým zpožděním. Televize nám (stále ještě) neumožní podělit se se světem o naše čerstvé dojmy z volebního výsledku.

Pro každého, kdo při sledování volebních výsledků vyžaduje vyšší míru zapojení, je tedy logickou volbou internet. A jak jsou na tom s informováním o aktuálních volebních výsledcích největší česká internetová média?

Pokud vyžadujete přehledné a průběžně aktualizované interaktivní mapky, jasnou volbou je iDNES.cz a Aktuálně.cz. Asi nejdetailnější „vhled“ do volebního dění poskytla iDNES, kde bylo možné sledovat i aktuální pořadí jednotlivých kandidátů do krajských zastupitelstev. Značným zklamáním pro mě byly Novinky.cz. Ne, „neklikatelné“ tradiční grafy a obrázky ve formátu jpg v roce 2016 opravdu nestačí!

Člověk by od portálu, který je nazýván nejnavštěvovanějším zpravodajským serverem, čekal přece jen víc. Novinky možná ve volebním zpravodajství zůstaly za očekáváními, nicméně je tu ještě partner serveru Novinky – Seznam.cz.

Česká internetová jednička v nedávné době spustila svoje vlastní zpravodajství, resp. Seznam Zprávy, na které poutá na výsadním místě „homepage“ Seznam.cz. Ambiciózní projekt se nijak netají tím, že chce poskytovat především televizní, resp. video obsah.

Za tímto účelem „přetáhl“ některé význačné novinářské osobnosti. Jedna z nich – Jindřich Šídlo, někdejší komentátor vydavatelství Economia – se rovnou ujal role spolumoderátora volebního vysílání seznamáckých zpráv. Při sledování elitního komentátora nervózně „žmoulajícího“ svůj snubní prsten, kterak komentuje výpadek slíbené reportáže slovy „spojení s Brnem není jednoduché“, se nutně vkrádá otázka, zda je poskytování videobsahu tou jedinou cestou, kterou by se Seznam Zprávy měly ubírat.

Jistě, Seznam Zprávy jsou teprve na začátku a „porodní bolesti“ v podobě technických a jiných potíží časem zřejmě překonají. Nicméně i společnost s miliardovými příjmy jakou Seznam je, by si měla uvědomit, že poskytování původního  a kvalitníhovvideo-zpravodajství je finančně náročným oborem. Oborem, kterému dlouhodobě kraluje Česká televize. ČT 24 je se stovkami milionů z koncesionářských poplatků v zádech v oblasti video-zpravodajství hegemonem, s nímž je velmi těžké měřit síly.

Prostor pro Seznam Zprávy proto nevidím v kontinuálním zpravodajství. Jejich budoucnost by spíše měla být v tématických reportážích a rozhovorech. A samozřejmě streamování aktuálních a mimořádných událostí, které by si Seznam měl pečlivě vybírat. Mezi události, které by v hledáčku Seznam Zpráv měly zůstat, nepochybně patří volby.

Moderované volební video-zpravodajství by však mělo být doplněno aktuálními a interaktivními prvky. Seznam Zprávy by vůbec měly zvážit, zda by nebylo vhodné více zapojit diváky a čtenáře. V době nejrůznějších sociálních sítí se přímo nabízí otevření anket, diskusí či využívání dalšího obsahu generovaného diváky/čtenáři.

Počkejme, jak se Seznam Zprávy se všemi výzvami poperou. Mají na to relativně dost času. Další velký „test“ je totiž čeká až za rok, kdy se uskuteční volby do poslanecké sněmovny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..