„Vypůjčená“ identita

Někdejší výherce Big Brothera David „Shrek“ Šín  znovu plní titulní stránky bulváru. Tvář vítěze české verze kdysi populární reality show se totiž až nápadně podobá muži, který se měl minulý týden pokusit o znásilnění cyklistky nedaleko obce Hřebečná. Tedy spíše identikitu podezřelého muže vytvořeného policií a zveřejněného v médiích.

Šín tvrdí, že policie použila jeho mírně poupravenou fotografii, která je volně dostupná na internetu. „Tu fotku pořídil Milan Pešek při soutěži Big Brother. Najdete ji běžně na internetu – když ji googlíte, je hned na začátku,“ uvedl Šrek. Vítěz Velkého Bratra po policii žádá okamžité stažení podobizny a omluvu.

Podoba promo fotografie Davida Šína s tváří muže na policejním identikitu je skutečně zarážející. Podobence zveřejněné policií chybí k dokonalé shodě s Šínovou tváří snad jen Shrekův řetěz kolem krku. To ostatně potvrdila i sama policie, když přiznala, že se na ni obrátila celá řada lidí, kteří tvrdili, že se jedná o Davida Šína, resp. že mu je muž na identikitu velmi podobný.

Podle policejní mluvčí se identikit skládá na základě rozhovoru; vzít cizí fotku místo identikitu není možné. Nicméně se prý může stát, že je identikit někomu podobný. „Pán má smůlu, že je zrovna podobný tomu identikitu. Není první ani poslední člověk, kterému se to stalo,“ uzavřela policejní mluvčí.

Ano. David Šín není první člověk, kterému se podobná nepříjemnost přihodila. Své by o tom mohl vyprávět španělský politik Gaspar Llamazares. Americká FBI totiž v roce 2010 zveřejnila podobiznu teroristy, která se Gasparu Llamazaresovi nebezpečně podobala. Tím teroristou nebyl nikdo jiný Usáma bin Ládin, resp. jeho předpokládaná podoba.

Španělský politik se tehdy nechal slyšet, že FBI prostě do podobenky Ládina zkopírovala části fotografie, kterou kdysi použil pro volební kampaň. FBI následně přiznala, že příslušný forenzní specialista při sestavování Ládinova identikitu použil části fotografií veřejně dostupných na internetu.

Česká policie by měla v případu „vypůjčené“ identity postupovat podobně jako před šesti lety její američtí kolegové. To znamená: připustit pochybení a zajistit, aby k podobným záležitostem v budoucnu nedocházelo. Pokud tak neučiní, může se dost dobře stát, že místo „celebrity“ Davida Šína bude na policejním identikitu zveřejněném v hlavních televizních zprávách tvář kohokoliv z nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..