Karla Š. a moje sbírka rakví

Za podpásovku označila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) návrh poslanců KDU-ČSL. Lidovci Poslanecké sněmovně předložili novelu zákona o pohřebnictví řešící problematiku  mrtvě narozených děti nebo plodů po potratu.

Návrh lidoveckých poslanců je podle Šlechtové věcně i legislativně chybný. Šlechtová chce do konce června vládě přeložit novelu zákona o pohřebnictví vypracovanou Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR), která problematiku pohřbívání předčasně narozených dětí rovněž upravuje. Lidovci předložení vlastního návrhu odůvodňují údajnou nečinností MMR.

Šlechtová lidoveckou kritiku jednoznačně odmítá. „Pohřebnictví je dost citlivé téma na to, abyste prošli tu agendu, která byla v ČR 15 let mrtvá. Sama objíždím krematoria, sama objíždím pohřební služby, mám v kanceláři dvě rakve. Mám malou, mám velkou. Chci udělat povinnou technickou normu o tom, jak mají vypadat rakve v ČR. Není to legrace se tímto zabývat,“ uvedla ministryně.

Vzhledem k tomu, že mi problematika pohřebnictví připadá nejen celospolečensky důležitá, ale i zajímavá, rozhodl jsem se, že za účelem napsání opravdu zasvěceného komentáře oslovím přímo MMR. Tiskový odbor ministerstva byl velice vstřícný a prakticky obratem mi dal kontakt na Mgr. Tuhého – ředitele Odboru pohřebnictví a hřbitovních služeb (OPHS).

S Mgr. Tuhým jsem se setkal hned následující den. Ač na první pohled poněkud pobledlého vzezření, Mgr. Tuhý se záhy ukázal odborníkem na slovo vzatým na vše, co se – byť vzdáleně – týká pohřebnictví. Šéf OPHS mi mimo jiné vysvětlil, že lidovecká novela zákona o pohřebnictví, na rozdíl od novely připravené MMR, neřeší například gramáž či délku plodu po potratu.

Podle Mgr. Tuhého bere ministryně Šlechtová celou problematiku pohřebnictví od svého nástupu do funkce smrtelně vážně, což dokumentoval na příkladu nejlevnějších papírových rakví, jejichž používání MMR navrhuje zakázat. Často totiž dochází k tomu, že se zesnulým lámou kosti proto, aby se do těchto úzkých a krátkých rakví vešli.

K mému potěšení mi Mgr. Tuhý závěrem našeho rozhovoru předběžně přislíbil možnost setkat se přímo s ministryní Šlechtovou.

Následující den čekalo v mé e-mailové schránce nepříjemné překvapení; konkrétně mail následujícího znění.

Vážený pane,

dozvěděli jsme se, že se na Ministerstvu pro místní rozvoj (dále též „MMR“) zajímáte o problematiku pohřebnictví, a to za účelem napsání článku. Předtím, než Váš článek zveřejníte, považujeme za nutné Vás informovat o následujících skutečnostech.

MMR bylo donedávna resortem, jehož fungování se výrazněji nelišilo od fungování ostatních ministerstev. To vše se bohužel změnilo s nástupem současné ministryně. První věcí, kterou ministryně po svém jmenování udělala, bylo to, že zřídila Odbor pohřebnictví a hřbitovních služeb. Do čela odboru, který nikdy předtím na MMR neexistoval, jmenovala Mgr. Tuhého. Mgr. Tuhý, který má stejně jako ministryně zvláštní zálibu v černých barvách, předtím na ministerstvu nepracoval.

Jednou z prvních věcí, které Mgr. Tuhý po svém nástupu nechal nastěhovat do své kanceláře, byly podezřele dlouhé a těžké bedny. Stejné bedny si krátce poté nechala do kanceláře donést i ministryně. Jaké bylo naše překvapení, když jsme se dozvěděli, že se jedná o rakve!

Zpočátku jsme se, stejně jako široká veřejnost, domnívali, že ministryně, která kudy chodí, mluví jen o důstojném zacházení s mrtvými, má rakve v kanceláři jen z „profesních“ důvodů. Tato domněnka ovšem byla vyvrácena ve chvíli, kdy jsme se od zaměstnanců zabezpečujících úklid kanceláří dozvěděli, že paní ministryně v rakvích přespává.

Celá záležitost se z pohledu nás zaměstnanců MMR však dostala do patřičného světla až ve chvíli, kdy ministryně oznámila vítězný návrh veřejné soutěže o její nové tetování. Vítězným návrhem byl vyhlášen obrázek knížete Vlada III. Draculy – též známého jako Drákula.

S ohledem na výše uvedené nemůžeme dojít k jinému závěru než, že paní ministryně je upír. Vzhledem k tomu, že věříme, že veřejnost má právo znát tuto šokující informaci, Vás tímto žádáme o její okamžité zveřejnění!

V zájmu zachování bezpečnosti nás a našich blízkých jistě chápete, že neuvedeme svá jména.

Kolektiv zaměstnanců MMR

Přiznám se, že e-mail na mě v první chvílí zapůsobil asi jako přímý direkt mezi oči. Po delším přemýšlení jsem však vyhodnotil, že se jedná o podvrh a čirý nesmysl. Jen blázen by přece v 21. století věřil v existenci upírů. Mezitím dorazil e-mail od Mgr. Tuhého, kterému jsem již bez jakéhokoliv váhání potvrdil navrhovanou schůzku s ministryní Šlechtovou.

Po schůzce s paní ministryní Šlechtovou musím konstatovat, že jde o milou a šarmantní dámu. Ačkoliv si závěr našeho rozhovoru díky mojí únavě vybavuji značně rozostřeně, jedno vím jistě. Člověka tak zapáleného pro pohřebnictví nikdy v životě nepotkám! Paní ministryně s nenucenou lehkostí pravého odborníka poctivě zodpovídala každou moji otázku, a to až do pozdních večerních hodin.

Jakmile zažehnám nezvyklou malátnost, zřejmě způsobenou délkou rozhovoru a nedodržením pitného režimu, jsem připraven podělit se o svůj zážitek s případnými zájemci osobně.

Zájemci se mohou dostavit do mé kanceláře zítra v podvečerních hodinách. Preferuji mladé dívky s labutí šíjí a organismem nedotčeným infekčními chorobami. Kromě poutavého povídání o pohřebnictví jim mohu nabídnout k praktickému vyzkoušení mou zcela novou sbírku rakví.


Upozornění: tento článek byl napsán s větší než malou mírou nadsázky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..